/

  Röntgen Odası Kurşun Kaplama

       


  Dental sektörde kullanılan cihazlar arasında teşhis ve planlama amaçlı kullanılan görüntüleme cihazları büyük önem arz etmektedir. Bunların içinde Panoramik ve Sefalometrik rontgenlere ek olarak Tomografi cihazları için yasa gereği ayrı oda ihtiyacı doğmaktadır. Bu cihazlar aktif edildikleri şutlama süreleri boyunca çevrelerine radyasyonlu bir ışınım olan X Işını (X-Ray)  yaymaktadırlar.

      
       Radyasyon tıbbi olarak belirlenen oranları aştığında ve devamlı olarak maruz kalındığında insan sağlığına büyük zarar veren ve yıkıma yol açan bir enerji yayılımı ya da ışınımdır. Belirlenen oranlardan fazlası hücrenin genetik materyali olan DNA'yı parçalayabilecek kadar enerji taşımaktadır. DNA'nın zarar görmesi ise hücreleri öldürmektedir. Bunun sonucunda doku zarar görmektedir. DNA'da çok az bir zedelenme, kansere yol açabilecek kalıcı değişikliklere sebep olur.
      
       Dolayısıyla radyasyondan mümkün olabildiğince uzak durmak sağlık için çok önemlidir. Radyasyonun belli bazı materyaller dışında neredeyse herşeyin içinden geçerek etrafa yayılabilir özelliği vardır. Ağır ve yumuşak bir metal olan kurşun; radyasyonun aşamadığı materyallerden biridir. Radyasyon uygun kalınlıkta olan kurşun levhaları geçemez ve etrafa yayılamaz. 
      
       DENTATEK; dental görüntüleme cihazlarının yerleştirileceği odaların kurşunla kaplanması hizmetini en uygun şekilde verebilmektedir.
  Konuyla alakalı danışmanlık  ve hizmet alabilmek için bizi aramanız yeterli.
  X